IXYS Corporation GWM160-0055X1-SLSAM
GWM160-0055X1-SLSAM picture photo
Mfg. Part Number
GWM160-0055X1-SLSAM
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 6N-CH 55V 150A ISOPLUS
Datasheet Download
GWM160-0055X1-SLSAM.pdf
Availability of GWM160-0055X1-SLSAM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GWM160-0055X1-SLSAM Order Process
Ship out your order
Specifications of GWM160-0055X1-SLSAM
Internal Part NumberEIS-GWM160-0055X1-SLSAM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingTube
FET Type6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.3 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs105nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case17-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageISOPLUS-DIL™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GWM160-0055X1-SLSAM
Related LinksGWM160-00, GWM160-0055X1-SLSAM Datasheet, IXYS Corporation Distributor
GWM160-0055X1-SLSAM Details Description
Related parts for GWM160-0055X1-SLSAM
RES SMD 9.1K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 432 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT 1/2X24" A FIN datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 2.25A 76 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123 datasheet.pdf