TDK-Lambda Americas, Inc. GWS25024
GWS25024 picture photo
Mfg. Part Number
GWS25024
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 250W
Datasheet Download
GWS25024.pdf
Availability of GWS25024
QUANTITY
GWS25024 Order Process
Ship out your order
Specifications of GWS25024
Internal Part NumberEIS-GWS25024
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGWS250 Series of AC-DC High Efficiency Power Supplies
Featured ProductGWS Series Power Supplies
3D ModelGWS250.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.5A
Power (Watts)250W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.80" L x 4.10" W x 1.61" H (198.0mm x 104.0mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GWS25024
Related LinksGWS2, GWS25024 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
GWS25024 Details Description
Related parts for GWS25024
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STER 192KHZ 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN RECEPT 18POS .049 SMD TIN datasheet.pdf
IC FPGA 252 I/O 572FBGA datasheet.pdf
RES 2.20 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
1.25MM M/L 26POS 28AWG 150MM datasheet.pdf