TDK-Lambda Americas, Inc. GWS50036
GWS50036 picture photo
Mfg. Part Number
GWS50036
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 500W
Datasheet Download
GWS50036.pdf
Availability of GWS50036
QUANTITY
GWS50036 Order Process
Ship out your order
Specifications of GWS50036
Internal Part NumberEIS-GWS50036
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGWS500 Series of AC-DC High Efficiency Power Supplies
Featured ProductGWS Series Power Supplies
3D ModelGWS500.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14A
Power (Watts)500W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.58" L x 4.13" W x 1.61" H (218.0mm x 105.0mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GWS50036
Related LinksGWS5, GWS50036 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
GWS50036 Details Description
Related parts for GWS50036
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 0804 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 20POS 0.5MM 4" datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 7VC SC89 datasheet.pdf
TXRX BIDIRECT IEEE 48TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FERR SPLIT CORE W/CLAMP 7.8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf