| Internal Part Number | EIS-GX-H12BI-C5 | |
| Featured Product | GX Series Inductive Prox Sensors Hot New Technologies | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Proximity Sensors | |
| Series | GX | |
| Sensor Type | Inductive | |
| Sensing Distance | 0.13" (3.3mm) | |
| Output Type | NPN-NC, 3-Wire | |
| Response Frequency | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| Material - Body | Plastic | |
| Voltage - Supply | 12 VDC ~ 24 VDC | |
| Termination Style | Cable Leads | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C | |