Panasonic Industrial Automation Sales GX-H15A-P-R
GX-H15A-P-R picture photo
Mfg. Part Number
GX-H15A-P-R
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENSOR PROX PNP 4.2MM 12-24VDC
Datasheet Download
GX-H15A-P-R.pdf
Availability of GX-H15A-P-R
QUANTITY
GX-H15A-P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of GX-H15A-P-R
Internal Part NumberEIS-GX-H15A-P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGX Series Inductive Prox Sensors
Hot New Technologies
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesGX
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.165" (4.2mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency250Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyPlastic
Voltage - Supply12 VDC ~ 24 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP68
IndicatorLED
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GX-H15A-P-R
Related LinksGX-H1, GX-H15A-P-R Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
GX-H15A-P-R Details Description
Related parts for GX-H15A-P-R
FAN AXIAL 80X25MM CR0824HB-A70GL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 15A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SIDAC 220-250V 1A DO15 datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING M5 NYLON datasheet.pdf
CABLE 34POS datasheet.pdf
ACCELEROMETER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf