Sprague Goodman GXE18011
GXE18011 picture photo
Mfg. Part Number
GXE18011
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 2.5-18PF 300V THRU HOLE
Datasheet Download
GXE18011.pdf
Availability of GXE18011
QUANTITY
GXE18011 Order Process
Ship out your order
Specifications of GXE18011
Internal Part NumberEIS-GXE18011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range2.5 ~ 18pF
Adjustment TypeTop and Bottom Adjustment
Voltage - Rated300V
Size / Dimension0.290" L x 0.260" W (7.40mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GXE18011
Related LinksGXE1, GXE18011 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GXE18011 Details Description
Related parts for GXE18011
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
RES 25 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
QF50 SRD HDR RA W/ELV YEL 14POS datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V JB 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE COAX datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOT323 datasheet.pdf