Sprague Goodman GXE18011
GXE18011 picture photo
Mfg. Part Number
GXE18011
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
CAP TRIM 2.5-18PF 300V THRU HOLE
Datasheet Download
GXE18011.pdf
Availability of GXE18011
QUANTITY
GXE18011 Order Process
Ship out your order
Specifications of GXE18011
Internal Part NumberEIS-GXE18011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance Range2.5 ~ 18pF
Adjustment TypeTop and Bottom Adjustment
Voltage - Rated300V
Size / Dimension0.290" L x 0.260" W (7.40mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GXE18011
Related LinksGXE1, GXE18011 Datasheet, Sprague Goodman Distributor
GXE18011 Details Description
Related parts for GXE18011
IC DECODER/DEMUX 1OF8 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT MATE SIDE 180POS SMD datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLU,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf