American Electrical, Inc. H-030-35003
H-030-35003 picture photo
Mfg. Part Number
H-030-35003
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
PCB HEADER 90 3.5MM 3 POLE
Datasheet Download
H-030-35003.pdf
Availability of H-030-35003
QUANTITY
H-030-35003 Order Process
Ship out your order
Specifications of H-030-35003
Internal Part NumberEIS-H-030-35003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H-030-35003
Related LinksH-030, H-030-35003 Datasheet, American Electrical, Inc. Distributor
H-030-35003 Details Description
Related parts for H-030-35003
CONN SOCKET 26-30AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC CLK BUFF SKEW 8OUT 24SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
SWITCH DIP LOW PRO 5 POS GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 3.5MM ANGLED datasheet.pdf
75A 3C 600V SC 1.5" datasheet.pdf
IC FPGA 49 I/O 68QFN datasheet.pdf
RES 374 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf