American Electrical, Inc. H-030-38103
H-030-38103 picture photo
Mfg. Part Number
H-030-38103
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
PCB HEADER 90 3.81MM 3 POLE
Datasheet Download
H-030-38103.pdf
Availability of H-030-38103
QUANTITY
H-030-38103 Order Process
Ship out your order
Specifications of H-030-38103
Internal Part NumberEIS-H-030-38103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H-030-38103
Related LinksH-030, H-030-38103 Datasheet, American Electrical, Inc. Distributor
H-030-38103 Details Description
Related parts for H-030-38103
CONN HEADER PIN VERT 2POS GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
IC LIGHT TO VOLTAGE SENSOR 3PIN datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf
CBL RIBN 4COND 0.093 SILVER 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf