Pulse Electronics Corporation H1019NLT
H1019NLT picture photo
Mfg. Part Number
H1019NLT
Manufacturer
Product Category
Pulse Transformers
Brief Description
XFRMR MODULE 1PORT 1:1 10/100
Datasheet Download
H1019NLT.pdf
Availability of H1019NLT
QUANTITY
H1019NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of H1019NLT
Internal Part NumberEIS-H1019NLT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Transformers
FamilyPulse Transformers
Series-
Transformer TypeIsolation and Data Interface (Encapsulated)
Inductance-
Turns Ratio - Primary:Secondary1 : 1
E.T.-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension25.40mm L x 9.91mm W
Height - Seated (Max)6.22mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H1019NLT
Related LinksH101, H1019NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
H1019NLT Details Description
Related parts for H1019NLT
RELAY SSR 5A 380VAC SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PRES 40PSI DIFF 3.3V SMT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 1W DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf