Fairchild Semiconductor H11A3300W
H11A3300W picture photo
Mfg. Part Number
H11A3300W
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
H11A3300W.pdf
Availability of H11A3300W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H11A3300W Order Process
Ship out your order
Specifications of H11A3300W
Internal Part NumberEIS-H11A3300W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)2µs, 2µs
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.18V
Current - DC Forward (If) (Max)100mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.400", 10.16mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H11A3300W
Related LinksH11A, H11A3300W Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
H11A3300W Details Description
Related parts for H11A3300W
CONN HDI RCPT 225POS 3ROW R/A datasheet.pdf
CAP CER 20PF 150V 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 150MA 4.2 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.25A 10LLP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 19 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC ROSA 10G APD F10026 FLEX datasheet.pdf
FAN BLOWER 97X33MM 12VDC datasheet.pdf