Fairchild Semiconductor H11AA1300
H11AA1300 picture photo
Mfg. Part Number
H11AA1300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
H11AA1300.pdf
Availability of H11AA1300
QUANTITY
H11AA1300 Order Process
Ship out your order
Specifications of H11AA1300
Internal Part NumberEIS-H11AA1300
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Voltage - Isolation5300Vrms
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeAC, DC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output / Channel-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)100mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H11AA1300
Related LinksH11A, H11AA1300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
H11AA1300 Details Description
Related parts for H11AA1300
LED 7-SEG .40" 1DIGIT BLUE CC datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LED MATRIX 5X8 2.4" HER/GRN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 5POS 2MM SOLDER datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf