Crydom H12WD48110-10
H12WD48110-10 picture photo
Mfg. Part Number
H12WD48110-10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 110A 480VAC AC OUT PNL
Datasheet Download
H12WD48110-10.pdf
Availability of H12WD48110-10
QUANTITY
H12WD48110-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of H12WD48110-10
Internal Part NumberEIS-H12WD48110-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelH12 Series.satH12 Series.dwgH12 Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesH12WD
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current110A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H12WD48110-10
Related LinksH12WD4, H12WD48110-10 Datasheet, Crydom Distributor
H12WD48110-10 Details Description
Related parts for H12WD48110-10
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf