Crydom H12WD4875-10
H12WD4875-10 picture photo
Mfg. Part Number
H12WD4875-10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 75A 480VAC AC OUT PNL
Datasheet Download
H12WD4875-10.pdf
Availability of H12WD4875-10
QUANTITY
H12WD4875-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of H12WD4875-10
Internal Part NumberEIS-H12WD4875-10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D ModelH12 Series.satH12 Series.dwgH12 Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesH12WD
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current75A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H12WD4875-10
Related LinksH12WD4, H12WD4875-10 Datasheet, Crydom Distributor
H12WD4875-10 Details Description
Related parts for H12WD4875-10
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 400KSPS 10-LFCSP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FAST/SLOW datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 30"X24" ALUM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MALE CONNECTOR M12X1 AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf