Crydom H16WD6075-10
H16WD6075-10 picture photo
Mfg. Part Number
H16WD6075-10
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 75A 660VAC RAND DC IN
Datasheet Download
H16WD6075-10.pdf
Availability of H16WD6075-10
QUANTITY
H16WD6075-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of H16WD6075-10
Internal Part NumberEIS-H16WD6075-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSolid State Relays
3D ModelH16WD.stpH16WD.satH16WD.dwg
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesH16WD
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC
On-State Resistance-
Load Current75A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H16WD6075-10
Related LinksH16WD6, H16WD6075-10 Datasheet, Crydom Distributor
H16WD6075-10 Details Description
Related parts for H16WD6075-10
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
FILTER COMPACT 6.5A 75V PCB datasheet.pdf
OSC MEMS 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
F3SJ-A0620P55 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf