Eaton (formerly Cooper Bussmann) H25060-1C
H25060-1C picture photo
Mfg. Part Number
H25060-1C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 250V 60A CHASSIS
Datasheet Download
H25060-1C.pdf
Availability of H25060-1C
QUANTITY
H25060-1C Order Process
Ship out your order
Specifications of H25060-1C
Internal Part NumberEIS-H25060-1C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesH250
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass H
Fuse Size-
Number of Circuits1
Voltage250V
Current Rating60A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H25060-1C
Related LinksH250, H25060-1C Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
H25060-1C Details Description
Related parts for H25060-1C
IDC CABLE - MPK26K/MC26M/X datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT TYPE G LGRY 6' datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 110POS 5ROW STR datasheet.pdf
PIN datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ACCESSETHERLINX, TX/4 + CWDM-SM1 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 58POS datasheet.pdf