ASSMANN WSW Components H2MXH-2006G
H2MXH-2006G picture photo
Mfg. Part Number
H2MXH-2006G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DIP CABLE - HDM20H/AE20G/X
Datasheet Download
H2MXH-2006G.pdf
Availability of H2MXH-2006G
QUANTITY
H2MXH-2006G Order Process
Ship out your order
Specifications of H2MXH-2006G
Internal Part NumberEIS-H2MXH-2006G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeDIP to Cable
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageSocket (0.1"), Board In
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H2MXH-2006G
Related LinksH2MXH, H2MXH-2006G Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H2MXH-2006G Details Description
Related parts for H2MXH-2006G
TRANS NPN 12V 0.5A SOT-416 datasheet.pdf
CABLE ASSY R/A 2.5MM MONO 6' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMB datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 6POS datasheet.pdf
250V 2A 3PH FRFET SMRT PWR MOD datasheet.pdf
IC SRAM ASYNC 2048K X 8 48TFBGA datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf