FFF H311208000J0G
H311208000J0G picture photo
Mfg. Part Number
H311208000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
1000 TB SPRING CLAMP 45D
Datasheet Download
H311208000J0G.pdf
Availability of H311208000J0G
QUANTITY
H311208000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H311208000J0G
Internal Part NumberEIS-H311208000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesH3
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.394" (10.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H311208000J0G
Related LinksH31120, H311208000J0G Datasheet, FFF Distributor
H311208000J0G Details Description
Related parts for H311208000J0G
KEY LEGEND SET C ALPHABET 26PC datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 11 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC ADC 14BIT UMODULE 140-BGA datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 6-16VDC 65-75DB PNL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 1.25A datasheet.pdf