ASSMANN WSW Components H3AKH-1018G
H3AKH-1018G picture photo
Mfg. Part Number
H3AKH-1018G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - HSC10H/AE10G/HPK10H
Datasheet Download
H3AKH-1018G.pdf
Availability of H3AKH-1018G
QUANTITY
H3AKH-1018G Order Process
Ship out your order
Specifications of H3AKH-1018G
Internal Part NumberEIS-H3AKH-1018G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Plug
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.50' (457.20mm)
FeaturesPolarizing Key
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3AKH-1018G
Related LinksH3AKH, H3AKH-1018G Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H3AKH-1018G Details Description
Related parts for H3AKH-1018G
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 900MA 190 MOHM datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK SYNC 5BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 240POS 3ROW R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI ABS datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf