Omron Automation & Safety H3CA-8-AC100/110/120
H3CA-8-AC100/110/120 picture photo
Mfg. Part Number
H3CA-8-AC100/110/120
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY DIGITAL DP 100/110/120VAC
Datasheet Download
H3CA-8-AC100/110/120.pdf
Availability of H3CA-8-AC100/110/120
QUANTITY
H3CA-8-AC100/110/120 Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CA-8-AC100/110/120
Internal Part NumberEIS-H3CA-8-AC100/110/120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationH3CA Display Feb/2012
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3CA
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.1 Sec ~ 9990 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage3A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 120VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodThumbwheel Switches
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3CA-8-AC100/110/120
Related LinksH3CA-8-AC1, H3CA-8-AC100/110/120 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3CA-8-AC100/110/120 Details Description
Related parts for H3CA-8-AC100/110/120
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DSUB COAX CONTACT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
NECK LIGHT LED CR2032 (2) datasheet.pdf
PMI NEON DATALITE RED 33K CYL datasheet.pdf
RES 125 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TIP CUTTER 573EB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 1.2V 0.6A SOT25 datasheet.pdf