ASSMANN WSW Components H3CCS-1006G
H3CCS-1006G picture photo
Mfg. Part Number
H3CCS-1006G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - HKC10S/AE10G/HKC10S
Datasheet Download
H3CCS-1006G.pdf
Availability of H3CCS-1006G
QUANTITY
H3CCS-1006G Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CCS-1006G
Internal Part NumberEIS-H3CCS-1006G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Key
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3CCS-1006G
Related LinksH3CCS, H3CCS-1006G Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H3CCS-1006G Details Description
Related parts for H3CCS-1006G
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .082"D .165"L datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GLASS MODULE RB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
50W 20BIT INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CAP FILM 1.0 UF 5% 250 VDC RADIA datasheet.pdf