Omron Automation & Safety H3CR-F AC24-48/DC12-48
H3CR-F AC24-48/DC12-48 picture photo
Mfg. Part Number
H3CR-F AC24-48/DC12-48
Brief Description
TIMER SS REPEAT CYCLE 11PIN
Datasheet Download
H3CR-F AC24-48/DC12-48.pdf
Availability of H3CR-F AC24-48/DC12-48
QUANTITY
H3CR-F AC24-48/DC12-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CR-F AC24-48/DC12-48
Internal Part NumberEIS-H3CR-F AC24-48/DC12-48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationH3CR Voltage Ranges Mar/2014
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3CR-F
Relay TypeIntegrated
FunctionRepeat Cycle, Twin Timer
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.05 Sec ~ 30 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply24 ~ 48VAC, 12 ~ 48VDC
Mounting TypeSocket
Termination Style11 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3CR-F AC24-48/DC12-48
Related LinksH3CR-F AC24, H3CR-F AC24-48/DC12-48 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3CR-F AC24-48/DC12-48 Details Description
Related parts for H3CR-F AC24-48/DC12-48
IC A/D CONV 2CH 12BIT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 425TEPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 8AWG BLACK 100' datasheet.pdf