Omron Automation & Safety H3CR-H8L AC200-240 M
H3CR-H8L AC200-240 M picture photo
Mfg. Part Number
H3CR-H8L AC200-240 M
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER POWER-OFF DELAY 8PIN
Datasheet Download
H3CR-H8L AC200-240 M.pdf
Availability of H3CR-H8L AC200-240 M
QUANTITY
H3CR-H8L AC200-240 M Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CR-H8L AC200-240 M
Internal Part NumberEIS-H3CR-H8L AC200-240 M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3CR-H
Relay TypeIntegrated
FunctionOff-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.05 Min ~ 12 Min
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply200 ~ 240VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable