Omron Automation & Safety H3CR-HRL AC200-240 M
H3CR-HRL AC200-240 M picture photo
Mfg. Part Number
H3CR-HRL AC200-240 M
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER PWR-OFF DELAY
Datasheet Download
H3CR-HRL AC200-240 M.pdf
Availability of H3CR-HRL AC200-240 M
QUANTITY
H3CR-HRL AC200-240 M Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CR-HRL AC200-240 M
Internal Part NumberEIS-H3CR-HRL AC200-240 M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3CR-H
Relay TypeIntegrated
FunctionOff-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.05 Min ~ 12 Min
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply200 ~ 240VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style11 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3CR-HRL AC200-240 M
Related LinksH3CR-HRL A, H3CR-HRL AC200-240 M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3CR-HRL AC200-240 M Details Description
Related parts for H3CR-HRL AC200-240 M
RELAY SSR AC-OUT 120VAC 40A PNL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 10-USOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 45A TO-262 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MPU SITARA 375MHZ 256BGA datasheet.pdf
6P 4C RA XC RECEPT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 15.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf