Omron Automation & Safety H3CRAAC100240DC100125Q1
H3CRAAC100240DC100125Q1 picture photo
Mfg. Part Number
H3CRAAC100240DC100125Q1
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIMER DPDT ANALOG 120\240V
Datasheet Download
H3CRAAC100240DC100125Q1.pdf
Availability of H3CRAAC100240DC100125Q1
QUANTITY
H3CRAAC100240DC100125Q1 Order Process
Ship out your order
Specifications of H3CRAAC100240DC100125Q1
Internal Part NumberEIS-H3CRAAC100240DC100125Q1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3CR-A
Relay TypeIntegrated
FunctionProgrammable (Multi-Function)
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.05 Sec ~ 300 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 240VAC, 100 ~ 125VDC
Mounting TypeSocket
Termination Style11 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate Method-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3CRAAC100240DC100125Q1
Related LinksH3CRAAC1002, H3CRAAC100240DC100125Q1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3CRAAC100240DC100125Q1 Details Description
Related parts for H3CRAAC100240DC100125Q1
RES 348 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 30A SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
FAN GUARD LOUVERED 254MM GREY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf