ASSMANN WSW Components H3DDH-1006G
H3DDH-1006G picture photo
Mfg. Part Number
H3DDH-1006G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - HKR10H/AE10G/HKR10H
Datasheet Download
H3DDH-1006G.pdf
Availability of H3DDH-1006G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H3DDH-1006G Order Process
Ship out your order
Specifications of H3DDH-1006G
Internal Part NumberEIS-H3DDH-1006G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Key, Strain Relief
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3DDH-1006G
Related LinksH3DDH, H3DDH-1006G Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H3DDH-1006G Details Description
Related parts for H3DDH-1006G
IC FILTER UNIVRSL RC QUAD 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS SIDE ACT SMD datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 20A 8OUT 15' datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
I/O MODULE 2 ANALOG 1 ANALOG datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf