ASSMANN WSW Components H3DWH-1006M
H3DWH-1006M picture photo
Mfg. Part Number
H3DWH-1006M
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - HKR10H/AE10M/HPL10H
Datasheet Download
H3DWH-1006M.pdf
Availability of H3DWH-1006M
QUANTITY
H3DWH-1006M Order Process
Ship out your order
Specifications of H3DWH-1006M
Internal Part NumberEIS-H3DWH-1006M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Plug
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Key, Strain Relief (Socket); Flange, Polarizing Key (Plug)
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3DWH-1006M
Related LinksH3DWH, H3DWH-1006M Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H3DWH-1006M Details Description
Related parts for H3DWH-1006M
MUX DUAL DUAL H/V TONE SW 16QSOP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 3.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf