ASSMANN WSW Components H3DWH-1406M
H3DWH-1406M picture photo
Mfg. Part Number
H3DWH-1406M
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - HKR14H/AE14M/HPL14H
Datasheet Download
H3DWH-1406M.pdf
Availability of H3DWH-1406M
QUANTITY
H3DWH-1406M Order Process
Ship out your order
Specifications of H3DWH-1406M
Internal Part NumberEIS-H3DWH-1406M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Plug
Number of Positions14
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Key, Strain Relief (Socket); Flange, Polarizing Key (Plug)
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3DWH-1406M
Related LinksH3DWH, H3DWH-1406M Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H3DWH-1406M Details Description
Related parts for H3DWH-1406M
SWITCH BASIC SPDT 3A 80GF 125V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6WSON datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 25A 26.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf