Omron Automation & Safety H3M-DC24-B
H3M-DC24-B picture photo
Mfg. Part Number
H3M-DC24-B
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER SOLID STATE DPDT 24VDC SMD
Datasheet Download
H3M-DC24-B.pdf
Availability of H3M-DC24-B
QUANTITY
H3M-DC24-B Order Process
Ship out your order
Specifications of H3M-DC24-B
Internal Part NumberEIS-H3M-DC24-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3M
Relay TypeIntegrated
FunctionOn-Delay
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.1 Sec ~ 10 Min
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply24VDC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3M-DC24-B
Related LinksH3M-D, H3M-DC24-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3M-DC24-B Details Description
Related parts for H3M-DC24-B
FIXED IND 4.7UH 120MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 80V 150MA 4-SOP datasheet.pdf
CAP TANT 1.7UF 20% 125V AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA1507 LED 8.9MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-24V 72W datasheet.pdf
IC SRAM 32MB 70NS 48FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC CMF 2PAIR 5GBPS 10XDFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SC70-5 datasheet.pdf
CAP FILM 15 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
100000UF 16V 40X100MM 105C 5000H datasheet.pdf