ASSMANN WSW Components H3WWH-5018M
H3WWH-5018M picture photo
Mfg. Part Number
H3WWH-5018M
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - HPL50H/AE50M/HPL50H
Datasheet Download
H3WWH-5018M.pdf
Availability of H3WWH-5018M
QUANTITY
H3WWH-5018M Order Process
Ship out your order
Specifications of H3WWH-5018M
Internal Part NumberEIS-H3WWH-5018M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypePlug to Plug
Number of Positions50
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.50' (457.20mm)
FeaturesFlange, Polarizing Key
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3WWH-5018M
Related LinksH3WWH, H3WWH-5018M Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
H3WWH-5018M Details Description
Related parts for H3WWH-5018M
CONN RECEPT 34POS DOUBLE GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 18M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1.03A 93 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 3% QFN datasheet.pdf