Omron Automation & Safety H3Y-2 AC100-120 5M
H3Y-2 AC100-120 5M picture photo
Mfg. Part Number
H3Y-2 AC100-120 5M
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER SS MINI DPDT 5MINUTES
Datasheet Download
H3Y-2 AC100-120 5M.pdf
Availability of H3Y-2 AC100-120 5M
QUANTITY
H3Y-2 AC100-120 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of H3Y-2 AC100-120 5M
Internal Part NumberEIS-H3Y-2 AC100-120 5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH3Y
Relay TypeIntegrated
FunctionRepeat Cycle, Self-Resetting
CircuitDPDT (2 Form C)
Delay Time0.2 Min ~ 5 Min
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 120VAC
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
Timing Adjustment MethodHand Dial
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H3Y-2 AC100-120 5M
Related LinksH3Y-2 AC1, H3Y-2 AC100-120 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H3Y-2 AC100-120 5M Details Description
Related parts for H3Y-2 AC100-120 5M
POWER STRIP 12.5"15A 6OUT 6'CORD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.06A 140 MOHM datasheet.pdf
RES 597 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#88 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf