FFF H516005200J0G
H516005200J0G picture photo
Mfg. Part Number
H516005200J0G
Brief Description
762 TB SPRING PLUG F/NUT
Datasheet Download
H516005200J0G.pdf
Availability of H516005200J0G
QUANTITY
H516005200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H516005200J0G
Internal Part NumberEIS-H516005200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H516005200J0G
Related LinksH51600, H516005200J0G Datasheet, FFF Distributor
H516005200J0G Details Description
Related parts for H516005200J0G
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
POWER MODULE IGBT 600V 50A SP1 datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28DIP datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 64EQFP datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.4 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 75 OHM 1608 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf