Hirose Electric Co Ltd H5BBT-10103-S2
H5BBT-10103-S2 picture photo
Mfg. Part Number
H5BBT-10103-S2
Manufacturer
Product Category
Jumper Wires, Pre-Crimped
Brief Description
JUMPER-H2730TR/C2016S/H2730TR 3"
Datasheet Download
H5BBT-10103-S2.pdf
Availability of H5BBT-10103-S2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H5BBT-10103-S2 Order Process
Ship out your order
Specifications of H5BBT-10103-S2
Internal Part NumberEIS-H5BBT-10103-S2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Cable Assemblies
FamilyJumper Wires, Pre-Crimped
SeriesDF7
Contact EndSocket to Socket
Length3.0" (76.2mm)
Wire Gauge22 AWG
Contact FinishTin
ColorGray
Contact Finish Thickness-
Number of Rows1
Number of Conductors1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H5BBT-10103-S2
Related LinksH5BBT-1, H5BBT-10103-S2 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
H5BBT-10103-S2 Details Description
Related parts for H5BBT-10103-S2
FIXED IND 10UH 1.35A 120 MOHM datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 36POS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.8A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H datasheet.pdf
MODULE FIBER OPTIC SC FEMALE datasheet.pdf
IC CONV DC-DC TFT-LCD 32LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 750MA 345 MOHM datasheet.pdf