Omron Automation & Safety H5BR-B-500-AC100-240
H5BR-B-500-AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
H5BR-B-500-AC100-240
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
TIMER DIGITAL LCD 100-240V
Datasheet Download
H5BR-B-500-AC100-240.pdf
Availability of H5BR-B-500-AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H5BR-B-500-AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of H5BR-B-500-AC100-240
Internal Part NumberEIS-H5BR-B-500-AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH5BR
Relay TypeIntegrated
FunctionProgrammable (Multi-Function)
CircuitSPDT (1 Form C)
Delay Time0.001 Sec ~ 9999 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Timing Adjustment MethodUp/Down Digit Keys
Timing Initiate MethodInput Voltage
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H5BR-B-500-AC100-240
Related LinksH5BR-B-500, H5BR-B-500-AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H5BR-B-500-AC100-240 Details Description
Related parts for H5BR-B-500-AC100-240
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 12PF 4KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TOOL CRIMP MINI MICRO ADJUST datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 140MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf