Omron Automation & Safety H5CX-L8-N AC100-240
H5CX-L8-N AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
H5CX-L8-N AC100-240
Manufacturer
Product Category
Time Delay Relays
Brief Description
RELAY TIMER DGTL SPDT 100/240VAC
Datasheet Download
H5CX-L8-N AC100-240.pdf
Availability of H5CX-L8-N AC100-240
QUANTITY
H5CX-L8-N AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of H5CX-L8-N AC100-240
Internal Part NumberEIS-H5CX-L8-N AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Relays
FamilyTime Delay Relays
SeriesH5CX
Relay TypeIntegrated
FunctionProgrammable (Multi-Function)
CircuitSPDT (1 Form C)
Delay Time0.001 Sec ~ 9999 Hrs
Output TypeMechanical Relay
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Mounting TypeSocket
Termination Style8 Pin Socketable
Timing Adjustment MethodUp/Down Digit Keys
Timing Initiate MethodInput Voltage, Trigger Signal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H5CX-L8-N AC100-240
Related LinksH5CX-L8-N, H5CX-L8-N AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H5CX-L8-N AC100-240 Details Description
Related parts for H5CX-L8-N AC100-240
CAP CER 820PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT IDE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN datasheet.pdf