Eaton (formerly Cooper Bussmann) H60060-2COR
H60060-2COR picture photo
Mfg. Part Number
H60060-2COR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS
Datasheet Download
H60060-2COR.pdf
Availability of H60060-2COR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H60060-2COR Order Process
Ship out your order
Specifications of H60060-2COR
Internal Part NumberEIS-H60060-2COR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesH600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass K5, Class H
Fuse Size-
Number of Circuits2
Voltage600V
Current Rating60A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H60060-2COR
Related LinksH6006, H60060-2COR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
H60060-2COR Details Description
Related parts for H60060-2COR
MOSFET N-CH 20V 1.02A SOT323 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 620 OHM 0804 datasheet.pdf
TVS DIODE 175VWM 344VC 1.5KE datasheet.pdf
VARISTOR 108V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A SQ datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP MICA 3000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.7 UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf