Eaton (formerly Cooper Bussmann) H60400-3CR
H60400-3CR picture photo
Mfg. Part Number
H60400-3CR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 400A CHASSIS
Datasheet Download
H60400-3CR.pdf
Availability of H60400-3CR
QUANTITY
H60400-3CR Order Process
Ship out your order
Specifications of H60400-3CR
Internal Part NumberEIS-H60400-3CR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesH600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass K5, Class H
Fuse Size-
Number of Circuits3
Voltage600V
Current Rating400A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H60400-3CR
Related LinksH6040, H60400-3CR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
H60400-3CR Details Description
Related parts for H60400-3CR
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC SOT23-8 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 633MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf