FFF H605008010J0G
H605008010J0G picture photo
Mfg. Part Number
H605008010J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SP CL SQURE/HOLE
Datasheet Download
H605008010J0G.pdf
Availability of H605008010J0G
QUANTITY
H605008010J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H605008010J0G
Internal Part NumberEIS-H605008010J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,145
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesH6
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current11A
Voltage300V
Wire Gauge12-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H605008010J0G
Related LinksH60500, H605008010J0G Datasheet, FFF Distributor
H605008010J0G Details Description
Related parts for H605008010J0G
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.610" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf