Omron Automation & Safety H7BR-CWP-AC100-240
H7BR-CWP-AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
H7BR-CWP-AC100-240
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL
Datasheet Download
H7BR-CWP-AC100-240.pdf
Availability of H7BR-CWP-AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H7BR-CWP-AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of H7BR-CWP-AC100-240
Internal Part NumberEIS-H7BR-CWP-AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLH7BR Series Feb/2008
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesH7BR
TypePreset
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 1kHz, 5kHz, 10kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Black Characters, Green Backlight
Display Characters - Height-
Input TypeNo Voltage, Voltage
Output TypeRelay, Solid State
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
ResetExternal, Front Panel
Panel Cutout DimensionsSquare - 68.00mm x 68.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP54 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H7BR-CWP-AC100-240
Related LinksH7BR-CWP-, H7BR-CWP-AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H7BR-CWP-AC100-240 Details Description
Related parts for H7BR-CWP-AC100-240
IC OPAMP GP 35KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 82 OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 66A LFPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .1" T/H GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf