Omron Automation & Safety H7BX-A AC100-240
H7BX-A AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
H7BX-A AC100-240
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL
Datasheet Download
H7BX-A AC100-240.pdf
Availability of H7BX-A AC100-240
QUANTITY
H7BX-A AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of H7BX-A AC100-240
Internal Part NumberEIS-H7BX-A AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesH7BX
TypePreset, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 5kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.531" (13.50mm), 0.354" (9.00mm)
Input TypeNo Voltage, Voltage
Output TypeRelay, Solid State
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
ResetExternal, Front Panel, Programmable
Panel Cutout DimensionsSquare - 68.00mm x 68.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP54 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H7BX-A AC100-240
Related LinksH7BX-A A, H7BX-A AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H7BX-A AC100-240 Details Description
Related parts for H7BX-A AC100-240
TUBING PTFE .036" ID 100' CLR datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BCKSHLL TOP NTRY 9P NCKL OVR CPR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf