Omron Automation & Safety H7BX-AWD1 AC24/DC12-24
H7BX-AWD1 AC24/DC12-24 picture photo
Mfg. Part Number
H7BX-AWD1 AC24/DC12-24
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT
Datasheet Download
H7BX-AWD1 AC24/DC12-24.pdf
Availability of H7BX-AWD1 AC24/DC12-24
QUANTITY
H7BX-AWD1 AC24/DC12-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of H7BX-AWD1 AC24/DC12-24
Internal Part NumberEIS-H7BX-AWD1 AC24/DC12-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesH7BX
TypePreset, Tachometer, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 10kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.531" (13.50mm), 0.354" (9.00mm)
Input TypeNo Voltage, Voltage
Output TypeRelay, Solid State
Voltage - Supply24VAC, 12 ~ 24VDC
ResetExternal, Front Panel, Programmable
Panel Cutout DimensionsSquare - 68.00mm x 68.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP54 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H7BX-AWD1 AC24/DC12-24
Related LinksH7BX-AWD1 A, H7BX-AWD1 AC24/DC12-24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H7BX-AWD1 AC24/DC12-24 Details Description
Related parts for H7BX-AWD1 AC24/DC12-24
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 220V datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
C-GRID DRSW RA T/H HDR. 80CKT datasheet.pdf
FRONT PROTECT COVER FOR SF4A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf