Omron Automation & Safety H7CX-R11D1-N DC12-24/AC24
H7CX-R11D1-N DC12-24/AC24 picture photo
Mfg. Part Number
H7CX-R11D1-N DC12-24/AC24
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
TACHOMETER LCD 6 CHAR 24V PNL MT
Datasheet Download
H7CX-R11D1-N DC12-24/AC24.pdf
Availability of H7CX-R11D1-N DC12-24/AC24
QUANTITY
H7CX-R11D1-N DC12-24/AC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of H7CX-R11D1-N DC12-24/AC24
Internal Part NumberEIS-H7CX-R11D1-N DC12-24/AC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesH7CX
TypeTachometer
Operating ModeUp
Count Rate30Hz, 10kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.394" (10.00mm), 0.236" (6.00mm)
Input TypeNo Voltage, Voltage
Output TypeRelay
Voltage - Supply24VAC, 12 ~ 24VDC
ResetNon-Resettable
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H7CX-R11D1-N DC12-24/AC24
H7CX-R11D1-N DC12-24/AC24 Details Description
Related parts for H7CX-R11D1-N DC12-24/AC24
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56BGA datasheet.pdf
RES WW 3W 0.24 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82K OHM 1206 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT SER 48-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 626 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 39 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 22POS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18"L X 18"W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf