| Internal Part Number | EIS-HAA24-0.6-A+G | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Converters | |
| Series | International Linear | |
| Type | Linear | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input | 100 ~ 240 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 24V | |
| Voltage - Output 2 | -24V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 600mA, 600mA | |
| Power (Watts) | 29W | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Efficiency | 60% | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (With Derating) | |
| Features | Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Size / Dimension | 6.50" L x 4.00" W x 1.80" H (165.1mm x 101.6mm x 45.7mm) | |
| Minimum Load Required | - | |
| Approvals | CE, cURus, TUV | |
| Power (Watts) - Max | 29W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | HAA24-0.6-A+G | |
 | 09-62-3021 | Connector Receptacle 2 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle | datasheet.pdf | |
| 1-281838-2 | CONN RCPT HSNG 12POS .100 CRIMP | datasheet.pdf | ||