Crydom HAC60B150
HAC60B150 picture photo
Mfg. Part Number
HAC60B150
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SOLID STATE RELAY 600 V
Datasheet Download
HAC60B150.pdf
Availability of HAC60B150
QUANTITY
HAC60B150 Order Process
Ship out your order
Specifications of HAC60B150
Internal Part NumberEIS-HAC60B150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesHAC
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current150A
Voltage - Input90 ~ 140VAC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleStud
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HAC60B150
Related LinksHAC6, HAC60B150 Datasheet, Crydom Distributor
HAC60B150 Details Description
Related parts for HAC60B150
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf