Crydom HAC60D150
HAC60D150 picture photo
Mfg. Part Number
HAC60D150
Brief Description
SOLID STATE RELAY 600 V
Datasheet Download
HAC60D150.pdf
Availability of HAC60D150
QUANTITY
HAC60D150 Order Process
Ship out your order
Specifications of HAC60D150
Internal Part NumberEIS-HAC60D150
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current150A
Voltage - Input4 ~ 32VDC
Voltage - Load48 ~ 660 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleStud
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeContactor
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HAC60D150
Related LinksHAC6, HAC60D150 Datasheet, Crydom Distributor
HAC60D150 Details Description
Related parts for HAC60D150
CONN RECEPT 20POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 0.9A SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 220MA 510 MOHM datasheet.pdf