FFF HB04228000J0G
HB04228000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HB04228000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB SPR CLA WL 2WIRES
Datasheet Download
HB04228000J0G.pdf
Availability of HB04228000J0G
QUANTITY
HB04228000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HB04228000J0G
Internal Part NumberEIS-HB04228000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHB
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge18-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HB04228000J0G
Related LinksHB0422, HB04228000J0G Datasheet, FFF Distributor
HB04228000J0G Details Description
Related parts for HB04228000J0G
MOSFET N-CH 55V 28A DPAK datasheet.pdf
CONTACT PIN COAX CABLE 316DS GLD datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 240VAC datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 1.4MH 50:1 SMD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 61POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf