| Internal Part Number | EIS-HB04U12D15QC | |
| Product Training Modules | Low Power DC/DC Converters <5W | |
| Standard Package | 44 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | HB04UC | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output 1 | 15V | |
| Voltage - Output 2 | -15V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 134mA, 134mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 4W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 5-DIP Module | |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 88% | |
| Power (Watts) - Max | 4W | |