FFF HB20018100J0G
HB20018100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HB20018100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SPR CLA 2WIRES
Datasheet Download
HB20018100J0G.pdf
Availability of HB20018100J0G
QUANTITY
HB20018100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HB20018100J0G
Internal Part NumberEIS-HB20018100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHB
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HB20018100J0G
Related LinksHB2001, HB20018100J0G Datasheet, FFF Distributor
HB20018100J0G Details Description
Related parts for HB20018100J0G
BEZEL 2.5" BLK PLAS W/O LENS 3PC datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.9X6MM 10.03" datasheet.pdf
FLACHSTECKER 4,8MM datasheet.pdf
INSULATOR-ALLIGATOR CLIP PVC GRN datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
2X PRELINK CORD 4X2XAWG27/7 CAT. datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V THRU HOLE datasheet.pdf