Sullins Connector Solutions HBC08DRTI-S13
HBC08DRTI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HBC08DRTI-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HBC08DRTI-S13.pdf
Availability of HBC08DRTI-S13
QUANTITY
HBC08DRTI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC08DRTI-S13
Internal Part NumberEIS-HBC08DRTI-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row8
Number of Positions16
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC08DRTI-S13
Related LinksHBC08D, HBC08DRTI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC08DRTI-S13 Details Description
Related parts for HBC08DRTI-S13
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 120V datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
2442B38 CUT OFF PUNCH datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 680 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOD323 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.55MHZ CMOS SMD datasheet.pdf