Sullins Connector Solutions HBC10DETS
HBC10DETS picture photo
Mfg. Part Number
HBC10DETS
Brief Description
FML CRD EDGE .100 20POS DR LOW P
Datasheet Download
HBC10DETS.pdf
Availability of HBC10DETS
QUANTITY
HBC10DETS Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC10DETS
Internal Part NumberEIS-HBC10DETS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC10DETS
Related LinksHBC1, HBC10DETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC10DETS Details Description
Related parts for HBC10DETS
RES 11.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 85A D2PAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY 240V datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
STK600 ROUTING CARD AVR datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HRHT-1/3 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf